Yapay Zeka Teknolojisi Şirketleri Nasıl Zengin Edecek?

Google, Apple, Microsoft gibi şirketlerin geliştirdiği yapay zeka teknolojileri, gelecek senelerde bu şirketlere ne gibi katkılarda bulunacak, trilyon dolarlık
Yapay Zeka Teknolojisi Şirketleri Nasıl Zengin Edecek?
  • 30.10.2016 / 12:51

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin katkılarıyla Alexa, Siri, Google Assistant, Facebook M ve Cortana gibi birbirinden gelişmiş yapay zeka teknolojileri geliştirildi. Onlara verilen görevleri yerine getirmek adına özelleştirilen bu teknolojiler, gelecek senelerde geliştiricilerine çok büyük miktarlarda para kazandıracak ve hatta dünya tarihinde ilk defa trilyon dolarlık değere sahip olan şirketlerin kurulmasına yardımcı olacak. Peki yapay zeka bunu nasıl mümkün kılacak?

Yapay Zeka Kullanım Alanları 

Tarih boyunca geliştirilen tüm iletişim teknolojileri, daha fazla müşteriye ulaşmak ve reklam yapmak isteyen şirketler tarafından kullanılmıştır. Örneğin 1978 senesinde ilk defa spam e-mail ortaya çıkmıştı ve bu e-maili gönderen kişi aslında şirketinin reklamını yapmaya çalışan bir pazarlama müdürüydü. Şirketlerin bu gibi teknolojileri kullanarak reklam yapmak istemeleri sayesinde yapay zeka, geliştiricileri için tam anlamıyla altın madenine dönüşecek. Şu an geliştirilen yapay zekaların birçoğu kusursuz çalışan kişisel asistanlar olmaları amacıyla şekillendiriliyorlar. Bu da milyonlarca ve hatta milyarlarca insanın yapay zekalara “Buradan otobüs durağına nasıl giderim?” ya da “En yakın alışveriş merkezi nerede?” gibi sorular sorması anlamına geliyor. Yapay zeka teknolojileri bu soruları cevaplandıracak ancak cevap verirken geliştiricilerine ödeme yapan şirketleri ve kendi kullanıcılarını da yakınlaştıracak.

Yapay Zekanın Kurumsal Geleceği

Bu duruma örnek vermek adına reklamlarla dünyanın en büyük şirketlerinden olmayı başaran Google ve Facebook’u inceleyebiliriz. Google, servislerini kullanan tüm kullanıcılardan her sene yaklaşık 10 dolar kazanıyor. Facebook ise sosyal paylaşım platformunu ziyaret eden kişilerden her sene 50 dolar gelir sağlıyor. Hiçbirimiz Google’a veya Facebook’a ödeme yapmıyoruz fakat bu şirketler, reklam verenler ve bizler arasında bir bağ kurarak para kazanmayı başarıyorlar. Yapay zeka sistemleri de aynen bunu yapacak. Siz yakındaki alışveriş merkezini sorduğunuzda 500 metre ileride bir alışveriş merkezi olduğunu söyleyecek fakat 1,5 Km ötedekinin de reklamını yapacak.

 

Facebook, Google ve Microsoft Yapay Zeka Ortaklığına Gidiyorlar

Facebook, Google ve Microsoft Yapay Zeka Ortaklığına Gidiyorlar

Facebook, Google ve Microsoft gibi devler, Elon Musk bundan bir süre önce “Yapay zeka insanlık için yakın gelecekte tehlike oluşturabilir” dediğinde bundan alınmış olmalılar. Bundan dolayı yapay zeka teknolojisinin onurunu kurtarmak için kolları sıvayacaklar.

Facebook, Google ve Microsoft genel olarak yaratıcı ve sağduyu sahibi teknoloji dehalarının çok sıcak bakmadıkları Yapay Zeka platformunda birleşerek teknoloji bir adım ileri taşıyacaklar. Elon Musk 2014 yılında bir SpaceX konferansında yapay zekanın insanlık için büyük bir tehdit oluşturabilme potansiyelinden bahsetmişti.

Facebook, Google ve Microsoft hatta yakında aralarına Amazon ve IBM’de katılacak gibi görünüyor, bu noktada yapay zekanın kirletilen adını temize çıkarmak için bir araya geliyorlarmış görünüyor. Bu dev şirketlerin yapay zeka platformunda yaptıkları koalisyon hem teknolojik, hem de etik değerler açısından teknolojiyi ileri taşımak olarak özetleniyor. Ortak çalışmalarını insanlığa azami fayda sağlayabilecek bir yapay platformu yaratmak olan dev şirketler, buradan bakınca nedenseTerminatör filmlerindeki SkyNet’i oluşturuyormuş gibi duruyorlar.

 

Yapay Zeka Ne Değildir?

 

Yapay Zeka

İnsanlar tarafından programlanmış bilgisayarların, insanlar gibi düşünerek, algılayarak, görerek karar verme yeteneğine kısaca Ai ya da “Yapay Zeka” diyoruz. Ai sistemler rasyonel karalar erebilecek şekilde tasarlandılar. Ancak bir makinenin neler yapabileceğini bilmek, çoğu zaman paranoya ve korku yaratabiliyor. 

Yapay Zeka nedir, nasıl oluşturulabilir?

Matematiksel olarak; tüme varım, kaos teorisi, parçadan tüme yönelme, beynin tümü bir problem çözmede projeye dahil oluyor. Fiziksel anlamda ise bilginin nerede olduğu tam saptanamadığı için. İnsan beynindeki hücrelerde depolanan bilgilerin  harekete geçirilmesi noktasında katalizör olarak çalışmaların içinde yer alıyor. 

Psikoloji bilim dalı Yapay Zekaya; gelişme, çevre ile etkileşime girme, bu sayede yeni şeyler öğrenmeve bunları daha sonra hatırlayabilme konusunda destek veriyor. Öğrenme, bellek, bilgi edinme, deneyimlerden yararlanmayı sağlaması açısından projenin önemli bacaklarından biri.

Yapay Zekanın temelleri ve kısa tarihi

Temel olarak bilgisayar bilim ve teknolojileri Yapay Zeka projelerinde yazılım ve donanım üzerinde odaklanıyor. Bunun sebebi Yapay Zekanın uygulanabilmesi için çok güçlü bilgisayarlar gerekmesinden kaynaklanıyor. Bu noktada ilk aşama; zeki bilgisayarlar üretmek gerekiyor. Bu bilgisayarlar optimum seviyede mantıksal anlam çıkarma işlemi için tasarlanmak zorundalar. Nümerikişlem yerine sembolik işlemler de kullanılması gerekiyor. Görüntülerin de işlenmesi önem taşıyor.

Yapay Zeka Kronolojisi

Öte yandan Yapay Zekanın hareket edebilme ve alet kullanabilme özellikleri olması da gerek. İnsan gibi fiziksel kapasitelere sahip, bilgisayar kontrollü robot üretiminin gerçekleştirilmesi Yapay Zeka için büyük önem taşıyor. Bu robotlar görme, dokunsal algılama, idare etme, beceri, hüner, hareket kabiliyeti, yol bulma zekası gibi pek çok işlevi yerine getirecek şekilde tasarlanıyor.

Yapay Zekanın temel mantığı kısaca bu saydıklarımızdan oluşuyor. Dolayısıyla bu tanımı yaparken tüm bu teknolojinin neler yapabileceğini tarif etmiş de oluyoruz. 

Yapay Zeka Ne Değildir?

Yapay Zeka her ne kadar olağanüstü, anlaşılamaz, nereye gideceği belli olmayan bir teknolojiymiş gibi görünse de, asla kötülük tohumu değil. Terminatörler yaratan bir SkyNet olamayacak. Yapay Zeka sadece insanların yapabilecekleri bazı işlevleri yerine getirebilecek bilgisayar programlarından oluşuyor. Kendi kendine mekanik savaş makineleri üretmek gibi işlerle uğraşmıyor.

Yapay Zeka hizmetleri

İkinci olarak Yapay Zekabir canlı varlık değil. Yaptığımız bazı işleri yapabilecek şekilde tasarlansalar bile bu onları bizim gibi “canlı” yapmıyor. Bizim programladığımız görevlerin dışına çıkmıyorlar. Diğer tüm programlara yaptığımız gibi Yapay Zekanın yeteneklerinin sınırlarını bir belirliyoruz, kendisi bu bariyerlerin ötesini bilmiyor. Sınırlarını nerede çizeceğini ona yine biz programlar yoluyla öğretiyoruz. Bilim kurgu (burada son kelimenin kurgu olmasına dikkat) filmlerindeki gibi Yapay Zekanın kendiniköle hissetmesi, birden aile kurmak istemesi ya da insanlığa baş kaldırıp başımıza eşkıya kesilmesi gibi bir durum söz konusu değil.

Yapay Zekanın bir cinsiyeti yok, ona kadın ya da erkek isimleri veriyor olmamız onları bu yönde kodluyor olmamız anlamına gelmiyor. Her hangi bir cins ile sıfatlandırmak yerine Yapay Zekaya kısaca “onlar” denebilir.

Yapay Zeka

Sonuç olarak insanlar tarafından kontrol edilen bilgisayar programları oldukları gerçeğini göz ardıetmemeliyiz. Ne kadar güçlü ya da dayanıklı mekanik gövdeleri olsa da bizim kontrolümüzde, bizim yapmalarını istediğimiz şeyleri, bizim kadar mükemmel yapmak için varlar.

Unutmayın; Apple, Google veya IBM gibi teknolojik şirketler gelecek nesil Yapay Zekayla çalışan uygulamalar geliştiriyorlar. Bunun sebebi insanların yorucu ve yıpratıcı işlerden uzaklaşarak kendilerine zaman ayırmalarını sağlayabilmek ve bu ağır işlere “onları” koşturmak

 

Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu Getirebilir

yapay zeka

İnsanlık olarak, teknolojiyi geliştirmekte ve kullanımda zirvede olduğumuz bu yıllarda, teknolojiden bizim için yapması için daha çok şey istiyoruz. Otomatikleşmiş sistemler fabrikalarımızda üretim yapıyor ve robot teknolojileri de son hızla geliştiriyoruz. Kendi kendine düşünüp, karar verebilen sistemler için söylenen ve yapay zeka adlandırılan bu konu üzerine onlarca film çekildi, kitap yazıldı ama konu durulacağa benzemiyor.

Ünlü teorik fizikçi Stephen Hawking, BBC ile yaptığı röportajda yapay zekayla ilgili fikirlerini paylaştı. Hawking’e göre, birkaç on yıl içerisinde yapay zeka aşırı oranda geliştirilecek. Ünlü bilim adamı, yapay zekanın insanlık için yararlı olacağını, fakat kendini geliştirebilecek seviyeye geldiğinde ise kontrolü kaybedebileceğimizi ve insanlığın tehlikede olabileceğini düşünüyor.

Peki yapay zeka bugün hayatımızda mı? Yanıt, evet. Google’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı kendi kendine gidebilen araçlar bir yapay zeka tarafından kontrol ediliyor. Amerikalı elektrikli araba üreticisiTesla ise, çok yakında kendi kendine gidebilen araçlarının yollarda olacağını duyurdu, fakat aynı duyuruyu yapan şirketin sahibi de yapay zekanın geliştiğini ve bundan endişe duyduğunu açıklamıştı.

 

  • Paylaş:
  • Mail olarak gönder
  • Whatsap'tan gönder
  • Twitter'dan Paylaş
  • Facebook ile Paylaş
  • Google+ ile Paylaş